Čo je kolagén
Kolagén je najrozšírenejšia bielkovina – stavebný materiál, ktorý tvorí naše telo. Tvorí takmer 30% zo všetkých bielkovín v tele a nájdeme ho v koži, svaloch, kostiach, šľachách a kĺboch.
Pretože sa nachádza naozaj všade, je extrémne dôležitý pre naše zdravie, mobilitu a celkovú pohodu.
Proteíny a teda aj kolagén si naše telo syntetizuje z aminokyselín. Hlavnými zkožkami pre tvorbu kolagénu sú glycín, prolín, hydroxyprolín a hydroxylyzín. Tieto aminokyseliny sa spájajú aby vytvorili proteínové fibrily v štruktúre trojitej špirály.
A aby bolo naše telo schopné vytvoriť túto trojitú špirálu potrebuje na to aj dostatočné množstvo vitamínu C, zinku, medi a mangánu.
Ak týchto látok nemáme dostatok telo si nevie kolagén efektívne vytvárať.
Aké druhy kolagénu máme v tele
Bolo identifikovaných viac ako 28 typov typov kolagénu. Líšia sa tým, ako sú molekuly zostavené, a kde sa kolagén vo vašom tele nachádza. Všetky kolagénové fibrily však majú aspoň jednu štruktúru trojitej špirály.
Päť hlavných typov kolagénu a ich funkcie sú:
- Typ I: Tento typ tvorí 90 % kolagénu vášho tela. Typ I je husto zabalený a používa sa na zabezpečenie štruktúry vašej pokožky, kostí, šliach a väzov.
- Typ II: Tento typ sa nachádza v elastickej chrupavke, ktorá poskytuje kĺbovú podporu.
- Typ III: Tento typ sa nachádza vo svaloch, tepnách a orgánoch.
- Typ IV: Tento typ sa nachádza vo vrstvách vašej pokožky.
- Typ V: Tento typ sa nachádza v rohovke vašich očí, niektorých vrstvách kože, vlasoch a tkanive placenty.
Čo sa deje s kolagénom keď starneme
V priebehu rokov sa fyziologické ukladanie znižuje a následkom toho je strata pevnosti pokožky. Po dovŕšení dospelosti, približne 25-teho roku života, začíname náš prirodzený kolagén strácať s úbytkom minimálne 1-2% ročne (závisí to od životného štýlu).
Čím sme starší, tým viac sa jeho úbytok stáva viditeľnejším. Máme väčšie bolesti, zhoršenú mobilitu a klesá nám aj úroveň našej aktivity a výkonu.
Čo sa deje s kožou
Fibrózny proteín, je primárnou podporou pokožky. Dodáva pokožke pevnosť, pružnosť takisto ako aj podstatnú schopnosť zadržiavať vlhkosť. Kolagén je tvorený fibroblastami, nevyhnutnými bunkami spojivového tkaniva.
V priebehu rokov sa fyziologické ukladanie znižuje a následkom toho je strata pevnosti pokožky. Vyplýva to zo skutočnosti, že kolagén tvorí približne 70% hmotnosti bielkovín tvoriacich pokožku.
Koža stráca pevnosť, pružnosť a hydratáciu, spomaľuje sa regenerácia buniek. Koža je unavenejšia, bledšia a nerovnomernejšia, objavujú sa prvé známky starnutia a prvé vrásky, ktoré sa s pribúdajúcim vekom prehlbujú.
„Stratum corneum” (horná vrstva) pokožky sa zhusťuje, zatiaľ čo dermis sa stáva postupne tenšou. Dôvodom, prečo sa tak deje, je vlastne to, že sa kolagén podporujúci správne fungovanie, postupne stráca.
Zaujímavosť: Už po 25. roku života sa znižuje zásobovanie pokožky živinami, spomaľuje sa látková premena a výrazne klesá tvorba kolagénu a elastínu vo fibroblastoch.
Kolagén a kĺby
Problémy s kĺbmi začínajú vtedy, keď sa na povrchu chrupavky objavujú trhliny a dochádza k poškodzovaniu kolagénnych i proteoglykánových molekúl. Chrupavka stráca pevnosť a pružnosť, dochádza k defektom k stenčovaniu až k jej likvidácii.
Tento stav chrupavky a všeobecne kĺbov je označovaný ako artróza alebo osteroartróza. Ide o degeneratívne a veľmi bolestivé ochorenie kĺbov ktoré môže postupne postihnúť všetky kĺby bez rozdielu.
Dodávaním správneho kolagénu môžeme prispieť k ochrane kĺbov a zabrániť tak rozvoju artrózy. V prípade, že už ochorením trpíte, prísun kvalitného kolagénu s vysokou mierou absorpcie ochorenie zmierni, prípadne so zmenou životného štýlu aj vylieči.
Bolesti kĺbov
Bolesť kĺbov by sme v žiadnom prípade nemali podceňovať a už vôbec by sme si riešenie zdravotných problémov nemali zamieňať s užívaním prípravkov utišujúcich bolesť. Takto by sa mohlo stať, že by sme kĺby likvidovali ešte viac, keďže vďaka analgetikám by sme bolesť necítili.
Bolesť je totiž dôležitý signál, ktorý nám oznamuje, že niečo nie je v poriadku a zároveň aj zabraňuje, aby sme si kĺby ničili ďalej.
Dôležitejšie je udržiavať kĺby v dobrej kondícii, aby k prípadným problémom s kĺbmi vôbec nedošlo.
Dostatočnou ochranou proti opotrebovaniu chrupavky je užívanie kolagénu Gaia collagen protein a dostatok primeraného pohybu.
Ako zistíme, že máme nedostatok kolagénu
Nedostatok kolagénu sa nedá odmerať krvným testom avšak vieme sa orientovať podľa prejavov nedostatku kolagénu. Tieto príznaky a symptómy zahŕňajú:
- Pokožka, ktorá je vráskavá, krepovitá alebo ochabnutá
- Skrátené, ochabujúce alebo bolestivé svaly
- Tuhšie, menej pružné šľachy a väzy
- Bolesti kĺbov alebo artróza v dôsledku opotrebovanej chrupavky
- Strata pohyblivosti v dôsledku poškodenia alebo stuhnutosti kĺbov
- Gastrointestinálne problémy v dôsledku rednutia výstelky vášho tráviaceho traktu
Vyššie v článku sme si spomenuli, že úbytok kolagénu závisí najmä od životného štýlu. Poďme sa spolu pozrieť na to čo môžeme urobiť alebo skôr nerobiť pre to aby sme si našu hladinu kolagénu udržali čo najvyššiu po celý život.
Čo môžeme urobiť pre to, aby sme spomalili stratu kolagénu
Prestať fajčiť. Je to tá najčastejšia rada ktorú dostanete od odborníkov zo všetkých oborov zdravia avšak je naozaj tá s najväčším dopadom na vaše zdravie. Konkrétne pre kolagén platí, že fajčenie poškodzuje kolagén a elastín, znižuje prietok krvi do pokožky a spomaľuje aj hojenie povrchových rán.
Druhým najdôležitejším faktorom ktorý ovplyvňuje naše zdravie a prirodzený výskyt kolagénu je naša strava. To čím sa rozhodneme zásobovať naše telo určuje to, ako sa naše telo o nás postará. Ak sme do neho celý život napchávali polotovary a fast food – telu určite chýbali živiny.
Je však dôležité mať na pamäti, že obsah kolagénu v zdrojoch potravín sa môže líšiť a môže byť náročné prijať dostatok kolagénu len prostredníctvom stravy.
Naštastie sa môžeme obrátiť aj na výživové doplnky, ktoré sú pohodlným spôsobom ako možno zmeniť veci k lepšiemu. V tejto hektickej dobe nie sme vždy schopní pripraviť si trojchodovú večeru, avšak zaradiť si do rutinky účinný kolagén nie je vôbec náročné.
Zdravé kĺby a pevná pokožka nie sú žiadna mágia
Nemohli sme sem vtesnať všetko čo vieme o kolagéne a však ak by sme mali vypichnúť z tohto článku všetko podstatné, nieslo by sa to v tomto duchu:
Zdravie si vážime až keď o neho prídeme, avšak ten kto je múdry sa o zdravie stará aj vtedy keď ho nič nebolí.
Buďte aj vy múdri a urobte pre vaše zdravie všetko, čo môžete. Vaše budúce ja sa na vás spolieha.
A ak by ste si chceli pozrieť viac aj o iných témach ako je kolagén, prečítajte si aj tieto články: