Rastlina Maca je súčasťou rodiny Brassicaceae, takže je botanicky príbuzná brokolici, kapuste a karfiolu (a mnohým ďalším obľúbeným zeleninám). Listy majú mierne pikantnú chuť a koreň je podobný reďkovke.
Chutí krémovo s nádychom karamelu, jemne orechovo alebo mierne horko. Hoci sú všetky časti rastliny Maca jedlé, superpotravina je práve koreň.
Andskí domorodci pestujú, pripravujú a konzumujú Macu už tisíce rokov. Možno by to nebolo prehnané tvrdenie, že výživová hodnota a energetizujúce vlastnosti Maca umožnili život v extrémnych nadmorských výškach a náročnom počasí Andských hôr.
Maca je skutočne funkčná potravina, pretože podporuje vytrvalosť a prispôsobivosť. Inkovia konzumovali Macu pred bojom a peruánske deti dostávajú Maca kašu niekoľkokrát do týždňa na podporu rastu mozgu a budovanie svalov.
Zdravotné výhody spojené s užívaním Maca
Maca je pomerne bohatá na výživné látky. Jej profil látok (vo svojej surovej, hľuzovej forme) je podobný zemiakom, jedinou inou plodinou, ktorá ľahko rastie vo vysokých nadmorských výškach.
Sušenie koreňov prirodzeným spôsobom koncentruje rôzne vitamíny, minerály, škroby, mastné kyseliny, flavonoidy, fytonutrienty a esenciálne aminokyseliny, ktoré sa nachádzajú v organickej mace.
Maca je adaptogén – rastlina, ktorá podporuje našu schopnosť prispôsobiť sa nepriaznivým okolnostiam a absorbovať stres. Ponúka taký výrazný nárast energie, že mnohí ľudia vymenili svoju rannú kávu za rannú macu a tešia sa z bdelosti bez nervozity alebo zvýšenej úzkosti.
Vysoký obsah aminokyselín v rastlinách Maca (ktoré zahŕňajú arginín, kyselinu asparágovú, kyselinu glutámovú, glykín, histidín, fenylalanín, serín, treonín, tyrozín a valín) pravdepodobne súvisí s mnohými zdravotnými výhodami, ktoré ponúkajú naše organické prášky z macy.
Tieto esenciálne aminokyseliny sú zodpovedné za niekoľko kľúčových biologických procesov v ľudskom organizme, vrátane produkcie neurotransmitérov ako sú dopamín a noradrenalín, ktoré podporujú nielen stabilitu nálady, ale aj sexuálne zdravie.
Maca Peruánska a jej farebné odrody
Maca korene sú dostupné v širokom spektre farieb, ktoré sa ale často kategorizujú do troch hlavných skupín – žltá maca, červená maca a čierna maca.
Tieto farby sú spojené s mierne odlišnými zdravotnými výhodami. Všeobecne však platí, že maca, bez ohľadu na farbu, chráni pred oxidatívnym stresom, vyrovnáva hormonálne hladiny, zvyšuje energiu, podporuje zdravé nervové funkcie a zvyšuje libido u mužov aj žien.
1. Žltá Maca
Najčastejšie pestovaným typom je žltá maca, ktorá tvorí asi 60 percent ročnej úrody. Väčšina dostupného prášku z maca je vyrobená práve z tohto druhu. Doplnky stravy z maca v kapsulách a tinktúrach sú zvyčajne vyrobené z prášku žltej maca. Avšak naša Maca Triple Power je zo všetkých troch farieb maca.
2. Červená maca
Červená maca predstavuje asi ¼ celkovej produkcie maca. Červená maca je známa najmä svojou schopnosťou zvyšovať energiu, zmierniť príznaky menopauzy (ako sú návaly horúčky), chrániť hustotu kostí a podporovať zdravie prostaty.
3. Čierna maca
Čierna maca tvorí iba približne 15 percent exportovaného množstva. Štúdie ukázali, že môže zlepšovať mužskú plodnosť, podporovať pamäť a zvyšovať odolnosť. Zdá sa tiež, že môže zlepšovať kognitívne funkcie, zvyšovať hladinu energie a podporovať zdravie kostí.
Spracovanie koreňov Maca
Spracovanie koreňov Maca pre konzumáciu prebieha niekoľkými rôznymi spôsobmi.
1. Tradičný proces
Korene Maca sa tradične zberajú v mesiacoch máj až júl a potom sa nechajú na slnku sušiť po dobu desať až štyridsať dní. Keď sú úplne suché, korene Maca môžu byť bezpečne skladované až dva roky.
Tieto usušené korene sa potom varia vo vode alebo mlieku, kým sa nestanú mäkkými. Potom sa rozmixujú na kašu zvanú mazamorra. Niekedy sa z nich tiež vyrába kvasený nápoj nazývaný Maca chicha (tradičný nápoj, ktorý môže byť buď kvasený alebo nekvasený).
2. Surový RAW proces spracovania
Od 60. rokov minulého storočia sa vyrábajú prášky surovej Maca pre export. V tomto procese sa korene Maca zberajú a sušia na slnku alebo aj v sušičkách. Potom sa čistia a rozomelú na veľmi jemný prášok. Počas tohto procesu sa korene nikdy nezahrievajú na teploty vyššie ako 40ºC, čím sa zachováva maximálne množstvo živín.
Takto vzniknutý prášok surovej Maca sa potom môže miešať do nápojov ako sú smoothie a proteínové kokteily. Môžete si ho posypať na cereálie alebo ovsenú kašu, zmiešať do domácich energetických tyčiniek a pridať do mnohých ďalších jedál.
3. Spracovanie Maca procesom želatinizácie
Prášok želatinizovanej Maca sa vyrába od 90. rokov minulého storočia. Sušené korene sa najprv varia a potom sa pod tlakom odstraňuje celý obsah škrobu. Proces varenia mení niektoré živiny, vrátane enzýmov a vitamínu C, ale prášok sa stáva ľahšie stráviteľným (vďaka zníženiu škrobu). Prášok sa potom mieša do nápojov alebo iných potravín na konzumáciu.
Je dôležité poznamenať, že počas procesu želatinizácie sa do Maca nepridáva nič.
Škrob a jeho vplyv na trávenie
Kvôli množstvu a typu škrobov, ktoré surová maca obsahuje, niektorí ľudia majú problémy s jej strávením.
Surovú macu tvorí približne 70 percent sacharidov, pričom polovica z nich je škrob, konkrétne amyloza a amylopektín. Niektoré štúdie zistili, že tieto ťažko stráviteľné škroby spôsobujú plynatosť, nafúknutie a nepohodlie. Po želatinácii zostáva veľmi málo škrobu.
Tí jedinci, ktorí majú problémy s strávením surovej maky vo forme kapsúl alebo ako prášku ju môžu ľahšie konzumovať tak, že si ju posypu na cereálie alebo ju vmiešajú do energetických tyčiniek.
Dôvodom je to, že trávenie škrobu začína už v ústach: slina obsahuje amylázu, enzým, ktorý rozkladá škroby ako amyloza a amylopektín.
Ak chcete pokračovať v konzumácii surovej maky a máte ťažkosti s jej trávením, skúste zmeniť spôsoby, ako ju konzumujete.
Aké sú výhody a nevýhody konzumácie želatínovaného prášku Maca?
Želatínovaný prášok z maca, podobne ako surový prášok, je spojený s celou radou zdravotných výhod, ktoré prevyšujú nevýhody.
Aké výhody má želatínovaná maca
- Ľahká stráviteľnosť: Vďaka odstránenému škrobu je želatínovaná Maca ideálna pre každého, kto má citlivý žalúdok alebo má problémy s trávením škrobu.
- Väčšia koncentrácia živín: Absencia škrobu znamená, že želatínovaný prášok z maca je koncentrovanejší ako surové prášky. Na výrobu jedného kilogramu želatínovaného prášku Maca sú potrebné štyri kilogramy čerstvých koreňov.
- Aktivácia niektorých živín: Zahrievanie koreňov maca zvyšuje účinnosť niektorých živín, vrátane metabolitov a minerálov.
Želatínovaná maca má aj niekoľko nevýhod:
- Strata enzýmov: Vysoká teplota ničí všetky enzýmy a obsah vitamínu C.
- Strata glukosinolátov: Vysoká teplota mení tieto živiny, o ktorých sa predpokladá, že majú protirakovinové vlastnosti.
Je želatínovaná maca vhodná práve pre vás?
Najprv ujasnime jednu dôležitú a potenciálne mätúcu vec! Želatínovaná maca neobsahuje želatínu! Je to výhradne vegánsky produkt. Gelatinizácia opisuje tepelný proces extrúzie, ktorý premieňa surovú macu na predtrávenú formu koreňa – gelatinizovanú macu.
Roky praxe ukázali, že želatínovaná maca je najlepšia pre ľudí s citlivým žalúdkom alebo aj tých, ktorí majú problémy s trávením škrobov. Ak patríte do ktorejkoľvek z týchto kategórií, odporúčame vám vybrať gelatinizovanú macu namiesto surovej.
Hoci maca neobsahuje žiadne hormónom podobné zlúčeniny, ukázalo sa, že zvyšuje hladinu estrogénu. Preto je taká prospešná pre ženy prechádzajúce menopauzou.
Mechanizmus zvyšovania estrogénu macy nie je úplne pochopený, ale jej preukázané výhody v znižovaní návalov tepla a zmierňovaní depresie spojenej s menopauzou naznačujú, že má vplyv na hladiny estrogénu.
Mali by ju preto používať s opatrnosťou tí, ktorí majú rakovinu živenú estrogénom alebo endometriózu.
Ďalšia skupina, ktorí by mali sledovať svoje dávkovanie sú ľudia s problémami so štítnou žľazou. Maca obsahuje goitrogény, zlúčeniny, ktoré ovplyvňujú fungovanie štítnej žľazy.
Tento účinok môže byť pozitívny, pretože štítna žľaza je súčasťou HPT (hypotalamus – hypofýza – štítna žľaza) osi, ktorá reguluje produkciu hormónov, a niekoľko štúdií ukázalo, že maca má priaznivý účinok na reguláciu hormónov.
Ak máte problémy so štítnou žľazou, sledujte svoju reakciu na macu starostlivo a postupne zvyšujte dávku, aby ste si boli istí, že si užívate len výhody, ktoré organická maca ponúka.
Má želatínovaný prášok lepšie výsledky ako surový prášok?
Rôzne štúdie ukázali, že surový aj želatínovaný prášok maca prinášajú dobré výsledky. Na základe reakcií našich zákazníkov môžeme potvrdiť, že oba druhy maca sú hodnotené pozitívne.
V skutočnosti je želatínovaná má bližšie k tradičným prípravám organickej verzie vyrábanej miestnymi obyvateľmi.