Riasa je pestovaná v plytkých rybníkoch nachádzajúcich sa v blízkosti Tichého oceánu, ktoré kombinujú čerstvú vodu s hĺbky ťaženou vodou oceánu. Tá obohacuje spirulinu minerálmi a ostatnými fytonutrientami.
Spirulina je považovaná za jeden z najbohatší prírodný zdroj živín.
Spirulina a jej najhlavnejšie účinky na organizmus
1. Pomáha odstraňovať ťažké kovy (špeciálne preukázaná detoxikácia na Arzén)
Podľa svetovej zdravotníckej organizácie je toxikácia Arzénom omnoho väčší problém, ako si v súčasnosti uvedomujeme. V Bangladéši vykazujú až 3% populácie príznaky otravy Arzénom. Pri fakte, že výskumníci vyhlasujú, že neexistuje žiadna špecifická liečba tejto otravy, sú modro-zelené riasy jedinou vhodnou alternatívou.
V porovnávacích testoch pri podávaní 250 mg spiruliny a 2 mg zinku denne sa postihnutým upravil obsah Arzénu v tele v konečnom dôsledku o 47%.
2. Eliminuje Candidu .
Candida u zdravého jedinca patrí k normálnej mikroflóre ústnej dutiny, zažívacieho traktu a pošvy. Ak je mikroflóra zdravá a vyvážená je všetko v poriadku. Ak sa však naruší rovnováha, sme oveľa náchylnejší na choroby a ťažkosti s nimi spojené. Ak však organizmus podlieha neustálemu stresu, nesprávnej životospráve a tráveniu, kandida je premnožená.
Posun stravovacích návykov smerom ku strave bohatej na cukry a neprirodzené prísady, neefektívne využívanie protiplesňových liekov, to všetko od roku 1980 vedie k výraznému nárastu kvasinkových infekcií.
Medicínske štúdie ukázali, že spirulína funguje ako účinné antimikrobiálne činidlo, hlavne, čo sa týka kmeňov candida.
Pri pravidelných dávkach spirulíny sa regeneruje zdravá črevná mikroflóra. Tá má následne vplyv na imunitný systém a vyváženie buniek candida v tele.
3. Zlepšuje rezistenciu na HIV/AIDS ochorenia.
Do nedávnej doby nevedeli epidemiólogovia pochopiť prečo je v Japonsku, Kórei, Čade relatívne malý výskyt ochorení HIV/AIDS. Až v roku 2012 štúdia uverejnená v Journal of Aplied Phycology odhalila možný súvis s množstvom rias, ktoré obyvatelia týchto oblastí pravidelne konzumujú.
Následne vedci vybrali 11 pacientov s ochorením AIDS, ktorí neboli nikdy liečení antiretrovirálnou liečbou. Časť z nich konzumovala každý deň hnedú morskú riasu, časť z nich spirulinu a časť kombináciu oboch.
Výsledky po troch mesiacoch výskumu: Nevyskytli sa žiadne nežiadúce účinky, či už išlo o jednu alebo druhú riasu. CD-4 bunky (T-pomocník bielych krviniek bojujúci s infekciou) zostal stabilný. Jeden účastník sa dobrovoľne podujal pre výskum na ďalších 10 mesiacov. V súčasnosti sú u neho CD-4 bunky natoľko stabilizované, že HIV vírusová záťaž rapídne poklesla.
4. Môže mať protirakovinové vlastnosti
Podľa výsledkov výskumu univerzity Maryland Medical Center na zvieratách spirulina pomáha zvyšovať imunitu pomáha obranyschopnosti organizmu a znižuje riziko chronických rakovinových ochorení. To vôbec nie je prekvapením, pretože už v predchádzajúcich rokoch veľa vedeckých článkov poukazovalo na spirulinu a jej schopnosť vplývať na rakovinové bunky.
V článku publikovanom českými vedcami je zmienka nielen o schopnosti spiruliny kontrolovať hladinu cholesterolu v krvi, ale aj o tom, že samotná spirulina je bohatá na tetrapyrolické zlúčeniny úzko súvisiacich s molekulami bilirubínov. Sú silnými antioxydantmi a anti-proliferatívnymi činidlami.
Pri testovaní ľudských pankreatických buniek títo vedci zistili, že v porovnaní s neošetrenými bunkami experimentálne terapeutiká na báze spiruliny výrazne znížili proliferáciu ľudských pankreatických nádorových bunkových línií.
V praxi to znamená, že pravidelná konzumácia spiruliny môže zabrániť rozvoju rôznych druhov rakoviny!
5. Znižuje vysoký krvný tlak
Phycocyanin je pigment, ktorý spirulina obsahuje. Vedci objavili, že má antihypertenzívny účinok. Japonský vedci prišli s poznatkom, že konzumácia modro-zelených rias má za následok reverz disfunkcie u metabolického syndrómu. To znamená veľký úspech pretože samotný metabolický syndróm má vo vyspelých krajinách za následok veľa dalších ochorení, ako diabetes, srdcovocievne ochorenia alebo mŕtvica.
6. Redukuje cholesterol
Najnovšia štúdia uverejnená v The Journal Nutritional Science and Vitaminology, ktorá bola prevádzaná na králikoch hovorí, že po ôsmych týždňoch sa u skupiny králikov znížil obsah cholesterolu v krvi nasledovne: o 26% v skupine, kde bolo do stravy miešané 1% spiruliny a 41% v skupine, ktorej strava obsahovala 5% spiruliny v strave.
Nedávno publikovaná štúdia v odbornom časopise The Journal Nutritional Science and Vitaminology realizovaná na vzorke králikov, prináša podnetné výsledky týkajúce sa účinku spiruliny na hladinu cholesterolu v krvi.
Po uplynutí ôsmich týždňov výskumu sa ukázalo, že v skupine králikov, ktorým bola pridávaná do stravy 1% spirulina, sa hladina cholesterolu znižovala o 26%. Ešte výraznejší pokles, až o 41%, bol zaznamenaný v skupine, kde strava obsahovala 5% spiruliny.
Tieto výsledky otvárajú nové možnosti v oblasti regulácie cholesterolu pomocou prírodných doplnkov stravy.
7. Znižuje možnosť mŕtvice a srdcového infarktu
Viaceré vedecké štúdie poukazujú na to, že pravidelná konzumácia spiruliny môže znížiť hrúbku steny aorty o 33-48%. Tieto výskumy boli realizované na subjektoch s nevyváženým stravovacím režimom a výsledky naznačujú, že konzumácia spiruliny môže efektívne doslova zvrátiť poškodenia vzniknuté zlými stravovacími návykmi.
Je len na predstave každého z nás, ako by vyzeralo srdce, aorta a ostatné telesné orgány u ľudí pri vyváženej strave.
8. Zvyšuje energiu tela
Ľudia, ktorí pravidelne konzumujú spirulinu často pociťujú zvýšenú hladinu energie. Podľa informácií z uznávaného online magazínu The Doctor Oz, spirulina v spojení s limetkou má schopnosť uvoľňovať nadmerné množstvá cukrov z buniek tela. Tento proces môže výrazne zvyšovať úroveň metabolizmu a energie potrebnej pre fungovanie jednotlivých procesov v tele.
9. Zrýchľuje proces chudnutia
Spirulina je bohatá na živiny, ktoré telo potrebuje, čo eliminuje potrebu výživových doplnkov bohatých na kalórie. Aktívne pomáha pri spaľovaní tukov a redukcii cholesterolu. Navyše, prispieva k efektívnemu vyhodnocovaniu a odstraňovaniu látok, ktoré telo nepotrebuje.
Tieto vlastnosti vedú k vyformovaniu postavy a optimalizácii fungovania organizmu.
10. Má silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti
Spirulina má vlastnosti, ktoré pomáhajú znižovať zápalové procesy v tele. Viaceré klinické štúdie potvrdili jej účinnosť v porovnaní s placebom. Bolo zistené, že spirulina účinne zmierňuje príznaky ako svrbenie, výtok z nosa, upchatie nosa a kýchanie.
Nutričné hodnoty
Primárnym dôvodom, pre ktorý mnoho výživových špecialistov uprednostňuje spirulinu pred chlorellou, je jej vysoká nutričná hodnota. Spirulina sa považuje za jednu z najvýživnejších potravín na svete.
Pre to je konzumácia výživových doplnkov obsahujúcich spirulinu mimoriadne dôležitá pre udržiavanie optimálneho zdravia. Priemerne, konzumácia 30 gramov spiruliny poskytuje množstvo dôležitých živín. Tón hlasu: profesionálny.
- Kalórie: 81
- Bielkoviny: 39 gramov
- Diétna vláknina: 1 gram
- Cukry: 0,9 g
Tuky:
- Celkový tuk: 3 percentá DV
- Nasýtené tuky: 4 percentá DV
- Omega-3 mastné kyseliny: 230 miligramov
- Omega-6 mastné kyseliny: 351 miligramov
Minerály:
- Meď: 85 percent DV
- Železo: 44 percent DV
- Mangán: 27 percent DV
- Horčík: 14 percent DV
- Sodík: 12 percent DV
- Draslík: 11 percent DV
- Zinok: 4 percentá DV
- Fosfor: 3 percentá DV
- Vápnik: 3 percentá DV
- Selén: 3 percentá DV
Vitamíny:
- Riboflavín: 60 percent DV
- Tiamín: 44 % DV
- Niacín: 18 percent DV
- Kyselina pantoténová: 10 % DV
- Vitamín K: 9 % DV
- Vitamín E: 7 % DV
- Folate: 7 % DV
- Vitamín B6: 5 % DV
- Vitamín C: 5 % DV
- Vitamín A: 3 % DV
Zdroj informácií:
https://draxe.com/spirulina-benefits/
https://www.naturalnews.com/042685_spirulina_health_benefits_superfoods.html