Tieto adaptogénne byliny sa zvyčajne konzumujú v podobe prášku, tinktúry alebo kapsúl.
Niektoré z nich sa dokonca stávajú súčasťou komerčných výrobkov známych potravinárskych a nápojových značiek.
Dnes sme sa rozhodli predstaviť vám adaptogénnu rastlinu, ktorá si zaslúži zvláštnu pozornosť – peruánsku macu a jej koreň. Rovnako ako iné adaptogénne rastliny, mnohí ľudia hľadajú macu, aby im pomohla zvládať stres.
Koreň maca sa však vyznačuje svojimi jedinečnými vlastnosťami, ktoré ju odlišujú od ostatných adaptogénnych rastlín. Ak chcete zistiť, či by vám maca mohla priniesť prospech, je dôležité vedieť, čo o nej hovorí vedecký výskum a ako by ste ju mali používať.
Čo je Maca peruánska?
Maca, hoci ju pravdepodobne nenájdete v oddelení so zeleninou vo vašom obchode s potravinami, je krížovitá koreňová zelenina. Patrí do rovnakej skupiny ako reďkovky a repy. Často je označovaná ako peruánsky ženšen, ale nemá žiadnu súvislosť s ázijským alebo americkým ženšenom. Ide o úplne odlišnú rastlinu.
Maca koreň sa vyskytuje v mnohých odtieňoch. Od červenej, cez čiernu a žltú, až po hnedú. Tradične je pestovaná v Peru.
Vyzerá ako veľká reďkovka. Je to odolná rastlina, ktorá dokáže rásť v drsných, extrémnych podmienkach”, hovorí lekárka medicíny Karen Koffler, M.D., z Coral Gables, Florida.
Tip: Je dôležité ceniť si rastliny, ktoré sú schopné odolávať náročným podmienkam. Sú to výnimočné príklady toho, ako nám môžu priniesť prospech, ak ich začleníme do nášho stravovania.
V Peru je maca bežne súčasťou jedál a je konzumovaná aj ako čaj. Ale na našom území ju najčastejšie nájdete vo forme prášku, kapsúl alebo tinktúr. Bez ohľadu na formu, v ktorej macu konzumujete, môže priniesť vášmu telu mnohé výhody.
Vedecky podložené prínosy maca koreňa
1. Pomáha telu zvládať stres
Maca je adaptogénna rastlina. Všetky adaptogény majú spoločnú vlastnosť. Pomáhajú telu zvládať environmentálny stres. Adaptogény sa dlhodobo používajú v ajurvédskej a tradičnej čínskej medicíne.
Adaptogény (vrátane maca) môžu stimulovať ochranný systém tela proti stresu tým, že vyvažujú hypotalamicko-hypofyzárno-adrenálnu (HPA) os telu. HPA os zodpovedá za to, ako centrálny nervový systém a hormonálne systémy reagujú na stres.
Keď sa cítime vystresovaní, hladina kortizolu stúpa. Avšak vedecké štúdie na potkanoch ukazujú, že konzumácia maca môže pomôcť zabrániť zvýšeniu hladiny kortizolu
2. Podpora pri depresií
Štúdia z roku 2014, ktorá bola vykonaná na myšiach, zaznamenala súvislosť medzi konzumáciou maky počas šiestich týždňov a zvýšenými hladinami dopamínu. To viedlo k zníženiu pocitov depresie[2].
Táto súvislosť je pravdepodobne spôsobená adaptogénnou povahou maky. Keď sú ľudia odolnejší voči stresu a dokážu lepšie zvládať každodenné stresory, ich nálada sa zlepšuje.
Takže ak sa často cítite ako na “hrane”, pravidelná konzumácia maky by vám mohla potenciálne pomôcť – hoci je potrebné vykonať viac ľudských štúdií na potvrdenie súvislosti medzi makou a náladou.
Tip: Začleňte želatínovanú maca Triple Power do svojho jedálnička a pocíťte ten rozdiel!
3. Maca peruánska môže podporiť zvýšenú hladinu energie
Jedným z bežných dôvodov, prečo ľudia konzumujú macu, je túžba po bezkofeinovom zvýšení energie.
Hoci vedecké štúdie ešte neboli schopné presne ukázať, ako maca peruánska zvyšuje energetickú hladinu v tele, zdá sa, že u niektorých ľudí má stimulujúci účinok.
Na potvrdenie tejto súvislosti sú potrebné ďalšie vedecké štúdie avšak malá štúdia zahŕňajúca 175 ľudí naznačuje spojenie medzi macou a energiou. V tejto štúdii ľudia, ktorí po dobu 12 týždňov užívali 3 gramy macy peruánskej, hlásili väčší nárast energie ako ľudia, ktorí macu nekonzumovali [3].
Tip: Ak ste citlivý na nárast energie, je lepšie konzumovať macu počas dňa.
4. Pomoc pri symptómoch menopauzy
Maca peruánska sa často odporúča ženám v obdpbí menopauzy. Vedecká literatúra ukazuje, že maca podporuje telo v tomto životnom období bez toho, aby menila hladinu estrogénu.
V jednej malej štúdii sa ukázalo, že ženy v menopauze, ktoré pravidelne konzumovali macu, mali menej problémov s návalmi tepla a nočným potením [4].
5. Maca peruánska je prospešná pre zdravé kosti
Rovnaká štúdia, ktorá ukázala súvislosť medzi macou a zmiernením symptómov menopauzy, tiež odhalila, že účastníci mali po konzumácii macy zvýšenú hustotu kostí [4].
Nový výskum, tentokrát realizovaný na potkanoch, tiež objavil súvislosť medzi konzumáciou macy a silou kostí [5]. Autori štúdie v článku zdôrazňujú, že tento efekt je pravdepodobne spôsobený prítomnosťou polynenasýtených mastných kyselín v mace, ktoré sú pre zdravie kostí mimoriadne dôležité.
Podľa Dr. Wildera, maca môže pomôcť vašim kostiam zosilnieť. Toto je obzvlášť dôležité, keďže s pribúdajúcim vekom ženy často zažívajú stratu kostnej hustoty.
To však neznamená, že maca môže byť konzumovaná namiesto vitamínu D alebo vápnika – ktoré sú kľúčové pre zdravie kostí.
6. Môže podporovať libido
Odborníci sa zhodujú, že podpora libida je jednou z najvýraznejších benefitov, ktoré maca ponúka. Tento fakt je podložený množstvom vedeckých štúdií. “Maca je považovaná za afrodiziakum, a to úplne nezávisle na zmenách v hormonálnych hladinách,” vysvetľuje Dr. Wilder.
Tento efekt môže byť spojený s tým, ako maca prispieva k zníženiu stresu, zlepšuje náladu a poskytuje mierny energetický impulz.
7. Môže pomôcť pri mužskej fertilite
Maca prináša konkrétne výhody pre mužov v oblasti plodnosti. Podľa Dr. Kofflerovej súvisí konzumácia maca s vyšším počtom produkovaných spermií. “Keďže muži neustále tvoria nové spermie, tento prínos je v kontexte plodnosti mimoriadne dôležitý,” uvádza.
Význam tohto efektu ešte umocňuje fakt, že príčinou problémov s plodnosťou môžu byť rovnako často mužské, ako aj ženské faktory.
Ako správne užívať macu peruánsku?
Maka je bezpochyby plná úžasných výhod. Obvykle sa predáva vo forme mletého prášku, kapsúl alebo tinktúry. Pri výbere doplnkov stravy je kľúčové preskúmať ich pôvod a overiť, či boli testované na prítomnosť toxínov.
Čo sa týka dávkovania, národná knižnica medicíny uvádza, že až do 3 gramov denne je považované za bezpečné, pokiaľ sa užívajú maximálne štyri mesiace.
Zaujímavosť: Aby ste si mohli všimnúť viditeľný rozdiel v účinnosti maca na organizmus je odporúčame ju konzumovať v období šiestich až šestnástich týždňov.
Ak si zakúpite maku vo forme prášku, existuje množstvo spôsobov, ako ju začleniť do vášho jedálnička. V Peru, odkiaľ maka pochádza, je tradičnou prísadou chleba a ďalších pokrmov.
Medzi ďalšie skvelé možnosti, ako využiť vlastnosti maky, patrí jej pridanie do džúsov, smoothies, polievok a dokonca aj do sladkých pečených výrobkov, ako sú napríklad brownies.
Maka je známa svojimi energizujúcimi účinkami, a preto Dr. Khalsa odporúča, aby ste ju konzumovali skôr v priebehu dňa, najmä ak ste citliví na rôzne bylinky alebo trpíte problémami so spánkom.
Je maca peruánska bezpečná
Maca root je všeobecne považovaná za bezpečnú na konzumáciu. Je tiež známa svojou vysokou toleranciou a minimálnymi, zriedkavými vedľajšími účinkami. Napriek tomu sa odporúča, ak ste macu predtým nikdy nevyskúšali, začať s veľmi malým množstvom a postupne zvyšovať dávkovanie až na plnú dávku.
Je koreň maca vhodný pre vás?
Ak sa často cítite unavení, pod stresom alebo vás trápia obdobia poklesu energie, pridanie maca do vašej každodennej zdravotnej rutiny by mohlo byť riešením. Ženy v premenopauze a menopauze, ako aj muži, ktorí sa snažia zvýšiť množstvo svojich spermií, by tiež mohli oceniť prínosy užívania maca.
Avšak, napriek mnohým potenciálnym benefitom, ktoré maca prináša, je dôležité zdôrazniť, že nejde o všeliek. Maca môže podporovať rôzne zdravotné ciele, vrátane znižovania stresu a zvýšenia energie, ale je esenciálne vnímať ju v kontexte celkového stravovacieho a životného štýlu, nie ako rýchle riešenie všetkých problémov.
Maca by mala byť braná ako jeden z nástrojov vo vašej wellness výbave. Veď takto bola využívaná už tisíce rokov.
Použité zdroje:
- Tang R, Wang L, Li A. Antianxiety and antidepressant effects of maca (l. meynii) ethanolic extract on chronic unpredictable mild stress on rats through hypothalamic-pituitary-adrenal axis. Journal of Food Science & Technology. 2019;4(4):729-737.
- Ai Z, Cheng AF, Yu YT, Yu LJ, Jin W. Antidepressant-like behavioral, anatomical, and biochemical effects of petroleum ether extract from maca (lepidium meyenii) in mice exposed to chronic, unpredictable stress. Journal of Medicinal Food. 2014;17(5):535-542.
- Gonzales-Arimborgo C, Yupanqui I, Montero E, Alarcón-Yaquetto DE, Zevallos-Concha A, Caballero L, Gasco M, Zhao J, Khan IA, Gonzales GF. Acceptability, safety, and efficacy of oral administration of extracts of black or red maca (lepidium meyenii) in adult human subjects: a randomized, double-blind, placebo-controlled study. Pharmaceuticals. 2016;9(3):49.
- Meissner HO, Mscisz A, Reich-Bilinska H, Mrozikiewicz P, Bobkiewicz-Kozlowska T, Kedzia B, Lowicka A, Barchia I. Hormone-balancing effect of pre-gelatinized organic maca (lepidium meyenii): clinical responses of early-postmenopausal women to maca in double blind, randomized, Placebo-controlled, crossover configuration, outpatient study. International Journal of Biomedical Science. 2006:2(4).
- Gonzales C, Cárdenas-Valencia I, Leiva-Revilla J, Anza-Ramirez C, Rubio J, Gonzales GF. Effects of different varieties of maca (lepidium meyenii) on bone structure in ovariectomized rats. Forsch Komplementmed. 2010;17:137-143.
- Shin BC, Lee MS, Yang EJ, Lim HS, Ernst E. Maca (l. metenii) for improving sexual function: a systematic review. BMC Complementary Medicine and Therapies. 2010;10:44.
- Rozner R, Vermikov J, Griess-Fishheimer S, Travinsky T, Penn S, Schwartz B, Mesilati-Stahy R, Argov-Argman N, Shahar R, Monsonego-Ornan E. The role of omega-3 polyunsaturated fatty acids from different sources in bone development. Nutrients. 2010;12(11):3494.
- Gonzales GF, Cordova A, Gonzales C, Chung A, Vega K, Villena A. Lepidium meyenii (maca) improved semen parameters in men. Asian Journal of Andrology. 2001;3(4):301-303
- How common is male infertility, and what are its causes?. National Institute of Child Health and Human Development. Accessed 2/28/22.
- Maca. Medline Plus. Accessed 2/28/22.
- Maca. LiverTox. Accessed 2/28/22.