Kde sa začala písať história spirulíny?
História spiruliny siaha až do staroveku. Prvé zmienky o jej použití pochádzajú z oblasti Čadského jazera v Afrike, kde ju miestne obyvateľstvo zbieralo z povrchu vody a sušilo na slnku. Táto tradičná metóda zberu sa nazýva “dihé” a bola súčasťou stravy ľudí žijúcich v tejto oblasti už pred viac ako 1000 rokmi.
Spirulina sa stala dôležitou potravinou pre africké kmene Kanembu a Boudouma [1], ktorí ju konzumovali ako zdroj bielkovín, vitamínov a minerálov.
Na druhej strane sveta, v Mexiku, bola spirulina tiež súčasťou stravy starovekých Aztékov. Žili v oblastiach s množstvom jazier a rybníkov, kde riasa prirodzene rástla. Aztékovia ju zbierali z vody, sušili na slnku a potom ju mleli na prášok. Tento prášok bol známy ako “tecuitlatl” [2] a bol bohatým zdrojom bielkovín, vitamínov a minerálov. Aztékovia ho pridávali do svojich jedál alebo ho konzumovali samostatne.
Spirulina bola takmer zabudnutá po páde aztéckej civilizácie, ale jej objav v 20. storočí ju opäť priviedol do popredia záujmu vedcov a výživových odborníkov. V 1960-tych rokoch začali francúzski vedci skúmať spirulinu ako potenciálny zdroj potravy pre vesmírne misie.
Zaujímavosť: Ich výskum odhalil, že táto riasa je mimoriadne výživná a môže byť pestovaná v uzavretých systémoch, čo ju robí ideálnou pre dlhodobé vesmírne.
Pestovanie na komerčné účely
V 1970-tych sa spirulina stala populárnou vo výživovom priemysle a začala sa pestovať na komerčné účely. Dnes sa pestuje vo veľkých nádržiach pod kontrolou kvality a čistoty vody, aby sa zabezpečila jej bezpečnosť a vysoká nutričná hodnota.
História spiruliny je príbehom objavov, tradičných metód zberu a vedeckého výskumu. Táto zázračná riasa prešla dlhou cestou od starovekých afrických a aztéckych kultúr cez vesmírne misie až po naše stoly. Dnes je uznávaná ako superpotravina, ktorá poskytuje množstvo zdravotných výhod a podporuje vitalitu.
Keď si teda budete užívať svoju dávku spiruliny, spomeňte si na jej bohatú históriu a pôvod. A nezabudnite poďakovať tým, ktorí ju objavili a uchovali pre budúce generácie – vďaka nim môžeme dnes využívať jej zázračné účinky na naše zdravie a vitalitu.
Popis spiruliny ako modrozelenej riasy
Keď sa spomenie slovo “riasa”, väčšine z nás sa vybaví predstava morských hlbín, kde sa vlnia zelené či hnedé stonky. Spirulína je špeciálna riasa, ktorá sa odlišuje nielen svojou farbou, ale aj svojimi úžasnými vlastnosťami.
Ide o jednobunkovú modrozelenú riasu patriacu do skupiny cyanobaktérií. Jej latinský názov Spirulina platensis odkazuje na jej charakteristický tvar – tenké vlákna stočené do špirály.
Táto riasa je považovaná za jednu z najstarších životných foriem na našej planéte, keďže história spirulíny siaha až 3,5 miliardy rokov dozadu.
Rástla vo veľkých slaných jazerách a lagúnach, kde dokázala prežiť aj v extrémnych podmienkach, ako sú vysoké teploty či silné ultrafialové žiarenie.
Prečo je spirulína taká výnimočná?
Zaujímavosť: Je výnimočná nie len svojím pôvodom a farbou, ale aj svojím zložením. Je totiž bohatá na bielkoviny, vitamíny, minerály, esenciálne mastné kyseliny a antioxidanty. Vďaka tomu sa stala obľúbeným doplnkom stravy pre mnohých ľudí po celom svete.
Predstavte si spirulinu ako malého superhrdinu vo svete rias. Jej modrozelený plášť je vlastne kombináciou dvoch pigmentov – chlorofylu (zelený) a fikocyanínu (modrý).
Tieto pigmenty sú zodpovedné za schopnosť spiruliny fotosyntetizovať, teda premieňať slnečnú energiu na živiny. A práve vďaka tomuto procesu je tak výživná.
Aké výživné látky obsahuje
Ako sme už spomenuli, spirulina obsahuje veľké množstvo bielkovín – až 60-70% jej hmotnosti tvoria práve proteíny. Navyše ide o kompletné bielkoviny, čo znamená, že obsahujú všetkých deväť esenciálnych aminokyselín, ktoré musíme prijímať stravou. To je pre nás obrovská výhoda, keďže takto môžeme zabezpečiť dostatok stavebných materiálov pre naše telo.
Spirulina je tiež skvelým zdrojom vitamínov, najmä skupiny B, vitamínu E a betakaroténu (provitamín A). Vitamíny skupiny B sú dôležité pre správne fungovanie nervovej sústavy, energetický metabolizmus a tvorbu červených krviniek.
Vitamín E je silný antioxidant, ktorý chráni naše bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Betakarotén sa v našom tele mení na vitamín A, ktorý je potrebný pre dobrý zrak, imunitu a zdravú pokožku.
Okrem vitamínov nájdeme v spiruline aj množstvo minerálov, ako sú železo, vápnik, horčík, zinok či jód. Tieto minerály sú nevyhnutné pre rôzne procesy v našom tele – od udržiavania pevných kostí a zubov cez správnu funkciu svalov až po tvorbu hormónov.
Spirulina obsahuje aj esenciálne mastné kyseliny, najmä omega-3 a omega-6. Tieto kyseliny majú pozitívny vplyv na zdravie srdca a ciev, mozgu a pokožky. Navyše spirulina poskytuje aj silné antioxidanty, ako sú fikocyanín či fenolické zlúčeniny, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a znižujú riziko chronických ochorení.
Záver
Ako vidíte, história spirulíny ukázala, že je skutočne zázračná riasa, ktorá nám ponúka množstvo výhod pre naše zdravie a vitalitu. Jej modrozelený plášť skrýva silu prírody, ktorú môžeme využiť na podporu nášho tela a mysle. Tak neváhajte a objavte aj vy túto jedinečnú riasu, ktorá vás prekvapí svojimi úžasnými vlastnosťami.
Zdroje:
https://www.researchgate.net
https://mexiconewsdaily.com/mexicolife/mexicos-pre-hispanic-superfood/