Ak hľadáte spôsob, ako sa obohatiť o množstvo duševných a fyzických výhod, maca latte by mohla byť práve to, čo potrebujete. Tento lahodný nápoj môžete pridať do svojej rannej rutiny a užiť si jeho výhody. Ako základné prínosy môžu byť až od zvýšeného počtu spermií až po pomoc pri symptómoch menopauzy a hormonálnej regulácii.
Zbystrenie pozornosti a zlepšená nálada vám navyše pomôžu naštartovať váš deň naplno.
Čo je maca?
Maca, tiež známa ako peruánsky ženšen alebo Lepidium meyenii je rastlina, ktorá pochádza z Peru. Koreň rastliny sa zvyčajne suší a melie na jemný prášok, ktorý sa môže pridávať do smoothies, pečiva a občerstvenia. Maca je dostupná aj v tekutej forme alebo vo forme kapsúl a užíva sa ako doplnok na podporu lepšieho zdravia.
Môže podporiť hladinu energie
Okrem zlepšenia vytrvalosti a výdrže môže maca zvýšiť vašu energetickú hladinu, aby ste si zlepšili tréningovú rutinu. Dvanásťtýždňová štúdia na 175 ľuďoch ukázala, že užívanie 3 gramov maca denne viedlo k výraznému zlepšeniu nálady aj hladiny energie [5].
Štúdia na myšiach tiež ukázala, že extrakt z maca pomáha bojovať proti únave. [6]
Benefity maca latte
- podporuje pamäť a napomáha ľahšiemu učeniu
- zlepšuje krvný obeh
- podporuje jasnú myseľ a sústredenie
- zmiernenie úzkosti a stres
- zmierňuje pocit chronickej únavy
- zlepšuje duševné zdravie
- zmierňuje príznaky menopauzy
- zlepšuje produkciu spermií
- zvyšuje sexuálnu túžbu
Maca sa používa po stáročia na zvýšenie plodnosti a sexuálnej túžby a existuje výskum, ktorý to podporuje. V štúdii z roku 2002 sa preukázalo [1], že maca zvyšuje sexuálnu túžbu u mužov, zatiaľ čo štúdia z roku 2008 [2] ukázala, že znižuje sexuálnu dysfunkciu u žien po menopauze.
V menšej štúdii z roku 2001 [3] zlepšila denná konzumácia macy počas štvormesačného obdobia produkciu semena u deviatich mužov, zatiaľ čo štúdia z roku 2006 preukázala zvýšený počet spermií u potkanov.
Nie je to však všetko o sexe. Ukázalo sa tiež, že Maca znižuje hladiny krvného tlaku a symptómy depresie u žien po menopauze.
Akoby to nestačilo, výskum ukázal, že maca má vlastnosti zvyšujúce náladu [4], zmierňujúce úzkosť a energizujúce vlastnosti. Koľko ďalších dôvodov potrebujete na to, aby ste to pridali do svojej každodennej rutiny?
Maca latte recept
Ingrediencie
- 1 šálka mlieka podľa výberu (plnotučné, kokosové, mandľové atď.)
- 1 lyžička maca prášku
- 1/2 lyžičky mletej škorice
- 1/2 lyžičky vanilkového extraktu
- med alebo tekutá stévia, voliteľné, podľa chuti
- štipka morskej soli
Inštrukcie:
Zmiešajte všetky ingrediencie v malom hrnci a priveďte k varu, pričom šľahajte, aby sa maca a korenie rozpustili. Po zahriatí nalejte do hrnčeka, oslaďte podľa chuti a podľa potreby pridajte ďalšiu škoricu.
Zaujímavosť: Tento recept na maca smoothie bez ďalších prísad má približne 50 až 60 kalórií v jednej porcii (asi 1 šálka mlieka s prísadami). Kalorický príjem môže byť ovplyvnený použitím rôznych druhov mlieka a množstvom sladidiel, ktoré použijete.
Ako užívať koreň maca
Maca sa dá nájsť v rôznych internetových obchodoch, prírodných lekárňach a obchodoch so zdravou výživou. K dispozícii je v prášku, tekutej forme alebo vo forme kapsúl, takže ju môžete veľmi ľahko pridať do svojho jedálnička. Koreň Maca má zemitú, mierne orieškovú chuť a možno ho zaradiť do mnohých receptov. Skúste ju pridať do smoothies alebo primiešať do horúcich nápojov.
Môžete ju tiež pridať do svojho obľúbeného pečiva alebo ňou posypať ovsenú kašu či jogurt, aby ste získali ďalšiu dávku výživy a zdravotných benefitov.
Hoci neexistuje oficiálne odporúčané dávkovanie, väčšina štúdií naznačuje, že najúčinnejšie je 3 – 5 gramov denne.
Možné vedľajšie účinky maca latte
Maca sa pre väčšinu ľudí považuje za bezpečnú. Ak však máte problémy so štítnou žľazou, buďte opatrní. Maca obsahuje goitrogény. Sú to zlúčeniny o ktorých je známe, že narúšajú normálne fungovanie štítnej žľazy. Tehotným a dojčiacim ženám je odporučané mace sa úplne vyhnúť.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12472620
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18784609
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11753476
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3184420/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27548190