Jej kvety majú tvar trubíc a plody obsahujú veľa semien. Aloe vera môže mať široké spektrum potenciálnych využití v oblasti zdravia, starostlivosti o pleť a krásy.
Už pred 2000 rokmi bola vysoko hodnotená gréckymi vedcami, ktorí ju považovali za univerzálny liek. Používali ju aj také významné osobnosti histórie ako kráľovná Kleopatra, Alexander Veľký a Krištof Kolumbus. [2]
Časťou aloe vera, ktorá sa najčastejšie používa pri príprave šťavy z aloe vera, je jej list. Každý list aloe vera má tri časti:
- Vnútorný jasný gél, ktorý hlavne obsahuje vodu
- Stredná vrstva latexu
- Vonkajšia hrubá vrstva nazývaná kôra
Vlastnosti Aloe vera:
- Môže zjemňovať pokožku (hydratačný efekt) [3]
- Môže pôsobiť proti rôznym druhom húb, baktérií a vírusov a môže pomôcť zastaviť ich rast (antiseptická vlastnosť)
- Môže mať liečivé vlastnosti
- Môže mať potenciál znižovať zápaly
- Môže chrániť pokožku pred poškodením radiáciou [4]
- Môže stimulovať imunitný systém
- Môže pôsobiť protinádorovo
- Môže pôsobiť ako chemoprevencia (prevencia škodlivých účinkov liečby rakoviny)
- Môže pôsobiť ako preháňadlo
- Môže zvyšovať elasticitu pokožky a znižovať viditeľnosť vrások (anti-ageing)
Šťava z Aloe Vera a možné zdravotné využitie
Šťava z aloe vera má mnoho aktívnych zložiek a môže sa používať na liečbu rôznych ochorení. Šťava z aloe vera sa získava z jasného gélu, ktorý je prítomný v jej listoch. Stačí tento gél vybrať, zmiešať ho s vodou a pripraviť si pohár osviežujúcej šťavy z aloe vera, ktorá môže byť obzvlášť prospešná v letných mesiacoch. [5]
1. Potenciálne využitie aloe vera proti cukrovke
Aloe vera sa tradične využíva na liečbu cukrovky už dlhý čas v rôznych častiach sveta. Štúdie ukázali, že aloe vera by mohla mať pozitívny vplyv na hladinu cukru v krvi.
V niektorých štúdiách sa podával gél aloe vera samostatne, v iných bol zmiešaný s inými ingredienciami ako je napríklad psyllium (isabgol) a v jednej štúdii sa podával s liekom predpísaným na cukrovku.[6][7]
Všetky tieto štúdie ukázali, že konzumácia aloe vera by mohla pomôcť znížiť hladinu glukózy v krvi. To by mohlo naznačovať, že aloe vera by mohla byť užitočná pri cukrovke.
2. Potenciálne využitie aloe vera na zníženie cholesterolu
Gél aloe vera by tiež mohol pomôcť pri znížení hladiny cholesterolu a triglyceridov. V klinickej skúške sa ukázalo, že podávanie šťavy z listov aloe vera by mohlo zrejme znížiť cholesterol a iné tuky (triglyceridy a lipoproteíny s nízkou hustotou).
Vďaka kombinácii účinkov na zníženie hladiny cukru v krvi a cholesterolu by mohla aloe vera tiež znížiť riziko srdcových chorôb spôsobených cukrovkou. [8]
3. Potenciálne využitie aloe vera pri zápche
Prítomnosť bioaktívnych antrachinónových glykozidov v aloe vera by mohla byť zodpovedná za jej laxatívny potenciál (podporuje pohyb stolice).
V jednej z štúdií sa zistilo, že prípravok obsahujúci aloe vera by mohol pomáhať pri rôznych príznakoch spôsobených chronickou zápchou. [9]
4. Potenciálne využitie aloe vera pre pokožku:
Šťava z aloe vera by mohla pomôcť udržať pokožku hydratovanú. Keďže dehydratácia spôsobuje zvýšenú produkciu oleja z našej pokožky, čo vedie k vzniku akné, gél aloe vera by mohol pomôcť takéto akné predchádzať tým, že udržuje pokožku vlhkú a hydratovanú.
Preto by pitie šťavy z aloe vera mohlo byť prospešné pre zdravie pokožky a mohlo by nám poskytnúť pružnú a hydratovanú pokožku. [10]
Konzumácia Aloe vera šťavy môže prispieť k hydratácii pokožky zvnútra, čo môže viesť k zdravšiemu a žiarivejšiemu vzhľadu.
5. Možné využitie Aloe vera pri riadení hmotnosti
V laboratóriu sa skúmala účinnosť šťavy z Aloe vera ako prostriedku na chudnutie. Testy boli zamerané na jej aktivitu voči pankreatickým enzýmom, ktoré zohrávajú hlavnú úlohu pri absorpcii tukov z nášho čreva.
Výsledky štúdie ukázali, že šťava z Aloe vera by mohla byť účinným prostriedkom na chudnutie, vďaka svojej aktivite voči pankreatickému enzýmu, ako aj vďaka jej schopnosti znižovať tuky, triglyceridy, cholesterol atď. [11]
Pre niektorých ľudí môže byť Aloe vera šťava užitočná pri chudnutí. Zlepšuje trávenie, zvyšuje pocit sýtosti a podporuje metabolizmus, čo môže pomôcť pri kontrole hmotnosti.
6. Podpora zdravia ďasien
Aloe vera šťava sa často používa aj na ústnu hygienu. Môže pomôcť pri liečbe ďasnových problémov a zmierniť bolesť v ústnej dutine.
7. Podpora detoxikácie
Šťava z Aloe vera má detoxikačné vlastnosti a môže pomôcť organizmu zbaviť sa toxínov. Tým sa zlepšuje celkový stav tela a znižuje riziko rôznych ochorení.
8. Posilnenie imunitného systému
Aloe vera obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerály, ktoré môžu posilniť váš imunitný systém. Pravidelná konzumácia šťavy z Aloe vera môže pomôcť organizmu bojovať proti infekciám a chorobám.
Ďalšie výhody šťavy z Aloe Vera
Aloe vera môže mať určitý vplyv na množstvo stavov, ako sú vrodené srdcové zlyhania, kŕčové žily, hemoroidy, roztrúsená skleróza, glaukóm a hepatitída. Avšak, vedecké dôkazy o jej využití pre tieto účely chýbajú. Pre správnu radu sa musíte poradiť s lekárom. [12]
Ako používať šťavu z Aloe vera?
Na trhu je šťava z Aloe vera bežne dostupná. Môžete napríklad vyskúšať tú našu s pridaným medom. Tiež si môžete pripraviť čerstvú šťavu z Aloe vera aj doma. Jednoducho odkrojte číry gél z listov a zmiešajte ju s trochou vody. Môžete pridať citrón, med, soľ alebo iné príchute podľa vašej preferencie.
Celkovo je Aloe vera šťava skvelým doplnkom k vašej strave, ktorý môže mať pozitívny vplyv na vaše zdravie a krásu. Vždy sa však uistite, že používate kvalitnú a čistú šťavu, aby ste dosiahli maximálne výhody.
Použité zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6163316/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780123746283000437
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6344368/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6536005/
https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-aloe-vera-drink/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92765
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6786649/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1074552112002155
https://www.researchgate.net/publication/342588964_A_Close_Look_at_Aloe_Vera_Barbadensis_and_It’s_Effect_on_Hair_Health
https://link.springer.com/article/10.1007/s11655-018-3000-9
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1074552112002155