Vitamín C je známy svojou nestabilitou, najmä keď je vystavený vzduchu a svetlu. To znamená, že ak nešťastne zvolíte prípravok, ktorý nie je v nepriehľadnej fľaši alebo v nádobe s hermetickým uzáverom, vitamín C sa na vašu tvár nedostane. Vy tak neuvidíte žiadne výsledky.
Znamená to, že ak chcete dosiahnuť dokonalý vzhľad pokožky, mali by ste vitamín C vynechať? Nie nevyhnutne. Budete však musieť použiť iný prístup. Namiesto toho, aby ste ho nanášali na tvár, budete ho musieť prijímať vnútorne.
Najskôr si objasnime, čo je vitamín C?
Vitamín C, známy aj ako kyselina L-askorbová, je vodou rozpustný vitamín, ktorý sa nachádza v mnohých ovociach a zelenine, ktorú konzumujete. Je nevyhnutný pre rast, vývoj a opravu všetkých tkanív v tele.
Na rozdiel od väčšiny zvierat, ľudia nie sú schopní vitamín C prirodzene produkovať, takže je dôležitou súčasťou stravy.
Ako súvisí vitamín C a zdravie pokožky?
Základom je kolagén. Predtým, ako sa budeme venovať tejto téme, najskôr si musíme vysvetliť, čo to kolagén je. Kolagén je najrozšírenejšia bielkovina v tele. Je to hlavná štrukturálna bielkovina, ktorá tvorí spojivové tkanivá v celom tele – od pokožky, cez kosti, svaly, šľachy a väzy. [1]
Kolagén tvorí úctyhodných 80% pokožky a spolupracuje s ďalšou bielkovinou zvanou elastín, ktorý udržuje pokožku pružnou. Ale s vekom začína vaše telo prirodzene znižovať produkciu kolagénu, až nakoniec netvorí dostatok kolagénu na náhradu toho, čo sa rozpadlo.
Ak si predstavíte, že kolagén udržuje vašu pokožku hladkú a pružnú, môžete si predstaviť, čo sa stane, keď ho máte nedostatok: vrásky a ochabnutá pokožka. [2]
Ako na to vplýva vitamín C?
Je teda logické, že ak by ste zvýšili hladiny kolagénu v tele, udržali by ste alebo získali späť svoj mladistvý vzhľad? Áno. Ale ako to urobiť? Ak si myslíte, že Vitamínom C, tak si myslíte správne 🙂
Tento výživový prvok je totiž nevyhnutný pre biosyntézu kolagénu. Pôsobí ako kofaktor pre enzýmy, ktoré sú zodpovedné za stabilizáciu a prepojenie molekúl kolagénu. Vitamín C je tiež známy svojím vplyvom na stimuláciu génovej expresie kolagénu.
Inými slovami, zvýšením množstva vitamínu C v tele by ste zároveň zvyšovali produkciu kolagénu. Výsledkom? Pevná, pružná a žiarivá pokožka.
Má vitamín C aj ďalšie výhody pre pokožku?
Vitamín C a zdravie pokožky má rozsiahle spojitosti a výhody. Presahujú rámec podporovania syntézy kolagénu. Pozrime sa na niektoré z nich.
1. Chráni pokožku pred oxidačným stresom
Voľné radikály sú nestabilné atómy, ktoré sa tvoria v dôsledku vystavenia environmentálnym a životným stresorom, ako je znečistenie a fajčenie.
Tieto voľné radikály môžu časom spôsobiť oxidačný stres, ktorý poškodzuje pokožku a môže spôsobiť predčasné starnutie.
Našťastie, vitamín C pôsobí ako antioxidant, čo znamená, že môže neutralizovať účinky voľných radikálov a tým chrániť vašu pokožku pred poškodením oxidačným stresom. [3]
2. Znižuje poškodenie vystavením slnku
Ako už pravdepodobne viete, prílišné vystavenie slnku môže výrazne poškodiť vašu pokožku. Vďaka svojim silným antioxidantným účinkom sa ukázalo, že vitamín C má UV-ochranné účinky.
Výskum naznačuje, že by mohol zohrávať dôležitú úlohu pri znížení akútneho a chronického fotopoškodenia a v budúcnosti by mohol byť použitý na prevenciu rakoviny kože.
3. Pôsobí ako depigmentačný prostriedok
Chcete, aby sa tie tmavé škvrny na tvári čo najskôr stratili? Len aby ste vedeli, hyperpigmentácia je dôsledkom nadmernej produkcie melanínu v pokožke melanocytmi. Ak by ste teda zabránili alebo znížili tvorbu melanínu, začali by ste vidieť, ako tieto nepríjemné tmavé škvrny pomaly zblednú.
Ako to dosiahnuť? Jednoduchým užívaním Vitamínu C. Ten inhibuje enzýmové procesy, ktoré tvoria melanín v pokožke; čím znižuje hyperpigmentáciu pokožky. [4]
4. Má protizápalové účinky
Ak sa potýkate so svrbiacou, začervenanou a podráždenou pokožkou, vitamín C by mal byť vašim prvým riešením. Je to preto, lebo má silné protizápalové účinky, ktoré môžu pomôcť upokojiť mnoho kožných stavov, vrátane akné.[5]
5. Aká je správna dávka Vitamínu C?
Najdôležitejšou otázkou je: koľko vitamínu C by ste mali denne konzumovať, aby ste obnovili prirodzený stav vašej pleti a jej žiarivé krásy? Odporúčané denné množstvo vitamínu C pre dospelých je od 75 mg do 90 mg. [6]
Hlavnými zdrojmi vitamínu C sú obvykle ovocie a zelenina. Avšak vzhľadom na to, že vitamín C v potrave sa ľahko zničí teplom, bolo by pre vás výhodné užívať doplnok vitamínu C. To je potrebné preto, aby sme sa uistili, že sa dostane do vášho tráviaceho systému a prejaví sa na vašej pleti!
Tip: V letných horúčavách, môžete začleniť do svojho jedálnička čerstvý, šťavnatý a dobre dozretý melón. V melónoch je vysoká koncentrácia vitamínu C, ktorý posilňuje obranyschopnosť organizmu. Takže okrem krajšej pokožky, urobíte niečo extra aj pre svoju celkové zdravie.
Bonusový typ pre žiarivú pokožku
Ak chcete dosiahnuť vzhľad pleti, ktorý trvalo pôsobí ako po dovolenke (t.j. zdravý, žiarivý a čistý), môžete do svojej stravy začleniť kolagénove peptidy.
Kolagén je hlavnou bielkovinou v našej pokožke, ktorá zabezpečuje jej pevnosť a pružnosť. S vekom, produkcia kolagénu v tele klesá, čo vedie k vráskam a strate pevnosti pleti. Užívanie kolagénu môže pomôcť doplniť straty a udržať pleť zdravú a mladistvú.
Zaujímavosť: Kolagén je tiež bohatý na aminokyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre regeneráciu kožných buniek. Týmto spôsobom môže pomôcť obnoviť a udržať zdravý vzhľad pleti. Navyše, môže zvýšiť hydratáciu pokožky, čo môže viesť k jasnejšej a čistejšej pleti.
Napokon, kolagén má silné protizápalové a antioxidatívne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť chrániť pokožku pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a znečisťujúcimi látkami. Takto kolagén môže pomôcť udržať pleť zdravú a mladistvú nielen z vnútra, ale i zvonka.
Teda, užívanie kolagénu je výhodné pre dosiahnutie zdravej, čistej, jasnej a mlado vyzerajúcej pleti a pokožky.
Použité zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507709/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6540032/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3783921/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3673383/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4492638/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK225480/